Co można zrobić na drukarce 3D?

Nowe technologie

25-08-2022

Produkcja elementów mających powtarzalny kształt i inne parametry nie jest już niczym zaskakującym. Powstają one już od wielu lat, wyzwaniem jest jednak tworzenie pojedynczych form. Najczęściej są to prototyopy konkretnych przedmiotów tworzone na potrzeby testów. Początkowo takie zadania były dość trudne do realizacji, ale zaczęło się to zmieniać dzięki drukarkom 3D. Jak się okazuje druk przestrzenny stał się niesamowitym odkryciem, a nawet rewolucją.

Zastosowanie drukarek 3D

Sprzęt w postaci drukarek 3D znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, między innymi medycynie, lotnictwie, automotive, architekturze, kulturze i sztuce. O druku w technologii 3D zaczęło robić się głośno dopiero w XXI wieku, chociaż były do początki. Obecnie technologia jest znacznie lepiej rozbudowana i na przykład w medycynie powstają w ten sposób struktury poszczególnych części ciała, choćby kości. Powstają nie tylko takie elementy, ale nawet tkanki miękkie, które przechodzą badania i być może w przyszłości zrewolucjonizują medycynę. Z tego rodzaju pomocy korzystają pracownie protetyczne, które pracują na stworzonych w ten sposób modelach. Co najważniejsze, nie podlegają one frezowaniu, ani innym dodatkowym czynnościom.

Co można zrobić na drukarce 3D?

Druk 3D w architekturze

Dzięki drukarkom 3D mogą powstawać nawet modele budynków, które zastąpiły już całkowicie ręczne makiety. Wcześniejsze egzemplarze wymagały dużej ilości wolnego czasu i niemałych umiejętności manualnych. Współczesne makiety powstają szybko i bez ingerencji człowieka. Podobne zastosowanie drukarki 3D mają w zakresie dekoracji wnętrz, a pionierem w produkcji mebli w ten sposób jest jeden ze szwedzkich koncernów, który zapowiada wprowadzenie do oferty kolekcji takich mebli. Drukarki 3D stosowane są także w domach, ale przybierają wówczas postać długopisów. Podstawę stanowi w nich specjalna masa plastyczna, która podgrzewana jest do odpowiedniej temperatury. Zastyga ona w powietrzu zaraz po opuszczeniu końcówki głowicy. To zdecydowanie tańsza alternatywa dla profesjonalnych drukarek 3D.

Podobne artykuły